Blacha na rąbek stojący – podobieństwa i różnice do starych pokryć dachowych.

blacha dachowa

Blacha na rąbek stojący jest jedną z najstarszych konstrukcji stosowanych w budownictwie i pokryciu dachów. Jest to również bardzo powszechna na świecie kategoria architektury, która bardzo dobrze pokrywa się zarówno ze stylem nowoczesnym, jak również i staromodnym. Aktualnie zmieniło się kilka szczegółów dotyczących wyglądu tego pokrycia dachowego, sposobu montażu oraz rozmiaru poszczególnych elementów.

Blacha na rąbek stojący – podobieństwa i różnice do starych pokryć dachowych wykonanych z arkuszy płaskiej blachy.

  • Wygląd dachu krytego blachą na rąbek różni się od tradycyjnego felcowanego pokrycia szerokością paneli. W przypadku paneli dachowych i elewacyjnych na rąbek stojący jest to 25 i 38cm, tradycyjne zaś stosowano około 80 centymetrów, zależnie od szerokości arkuszy blachy, z których wykonane było pokrycie.
  • Sposób montażu paneli na rąbek jest bardzo prosty. Panele posiadają zatrzaski, w które wpina się kolejne elementy dachu. Druga strona panelu przykręcana jest wkrętami farmerskimi, które zaś przykrywane są rąbkiem kolejnego panelu. Uzyskujemy więc powierzchnię wolną od widocznych wkrętów co daje znakomity efekt wizualny.
  • Panele dachowe i elewacyjne na rąbek stojący występują w dwóch szerokościach, 25 i 38cm. Długość paneli dobierana jest pod konkretne zamówienie. Dach kryty w ten sposób posiada jedynie rąbki biegnące wzdłuż paneli i nie posiada poprzecznych felcowań jak to było w przypadku krycia blachą płaską.

Eleganckim i stylowym wyjściem podczas projektowania i budowy domu jest blachodachówka. Jest ona bardzo trwała i – co ważne – niezwykle lekka, bowiem jeden jej metr waży zaledwie 4,7 kilogramów – sprawia to, iż nie będzie ona zagrażała konstrukcji. Blachodachówka jest bardzo łatwa i szybka w montażu, jak również należy do tańszych produktów, produkowana z blachy ocynkowanej oraz powlekanej kilkoma warstwami lakieru.

Blacha kategorii trapez jest dostępna jako ocynkowana oraz powlekana. Swoje zastosowanie znalazła między innymi na dachach, bramkach czy ogrodzeniach. Ma ona stosunkowo niski profil, który stosuje się np. w małych obiektach architektonicznych, jak również i wysoki oraz najwyższy, które stosuje się odpowiednio m.in. przy obiektach handlowych oraz stropów.

Panele gontopodobne są nowym dziełem projektantów i wywodzi się z architektury podhalańskiej. Jest przeznaczona zarówno do domów nowoczesnych, jak i klasycznych. Panele są również niezwykle lekkie.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz