Głębokościomierze do pomiarów głębokości otworów

głębokościomierze

Głębokościomierze służą do pomiaru głębokości otworów i zatoczeń. Wykorzystywane są m.in. przez profesjonalnych ślusarzy, ale nie tylko. Stosuje się je m.in. także do pomiaru głębokości otworów w drewnie, czy do połączeń typu jaskółczy ogon.

Głębokościomierze generalnie można podzielić na dwie podstawowe grupy – analogowe (mechaniczne) oraz elektroniczne (cyfrowe). Te drugie są znacznie droższe, ale również bardziej wytrzymałe i dokładniejsze. Modele cyfrowe zazwyczaj posiadają tolerancję błędu na poziomie około jednej setnej milimetra, co w zasadzie jest żadnym błędem. Całkiem inaczej jest w przypadku głębokościomierzy analogowych.

Urządzenia mechaniczne mogą pomylić się o około jedną dziesiątą milimetra. To są już dość duże wartości, szczególnie w przypadku obróbki twardej stali. Zresztą z tego powodu są znacznie tańsze niż ich elektroniczne odpowiedniki. Ponadto warto pamiętać, że każdy sprzęt się zużywa. Wraz z upływem czasu wszystkie głębokościomierze mogą zacząć pokazywać mniej dokładne pomiary. Należy więc regularnie sprawdzać poprawność ich działania. Jeśli wykazują duże odchylenia do normy warto wybrać się z nimi do specjalistycznego serwisu. W takim miejscu zazwyczaj można zweryfikować poprawność wskazań, dzięki przeznaczonym do testów maszynom.

Najprostszym, najbardziej uniwersalnym oraz dostępnym narzędziem do pomiaru głębokości jest suwmiarka. Występuje ona w wariancie elektronicznym jak i analogowym.

  • Suwmiarki analogowe – najczęściej spotykane w domowych warsztatach – ich dokładność wynosi jedną dziesiątą część milimetra. Do pomiarów drewna lub miękkich metali taka dokładność wystarczy, jednak w przypadku stali oraz żeliwa konieczny jest dokładniejszy pomiar, zapewniający dobre spasowanie elementów.
  • Suwmiarki cyfrowe – pozwalają na odczyt z dokładnością do jednej setnej części milimetra. Odczyt jest łatwiejszy i szybszy, co jest dużą przewagą nad suwmiarkami analogowymi. jedyną wadą suwmiarek elektronicznych jest konieczność wymiany baterii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz