Głębokościomierze do pomiarów głębokości otworów

głębokościomierze

Głębokościomierze służą do pomiaru głębokości otworów i zatoczeń. Wykorzystywane są m.in. przez profesjonalnych ślusarzy, ale nie tylko. Stosuje się je m.in. także do pomiaru głębokości otworów w drewnie, czy do połączeń typu jaskółczy ogon.

Głębokościomierze generalnie można podzielić na dwie podstawowe grupy – analogowe (mechaniczne) oraz elektroniczne (cyfrowe). Te drugie są znacznie droższe, ale również bardziej wytrzymałe i dokładniejsze. Modele cyfrowe zazwyczaj posiadają tolerancję błędu na poziomie około jednej setnej milimetra, co w zasadzie jest żadnym błędem. Całkiem inaczej jest w przypadku głębokościomierzy analogowych.

Urządzenia mechaniczne mogą pomylić się o około jedną dziesiątą milimetra. To są już dość duże wartości, szczególnie w przypadku obróbki twardej stali. Zresztą z tego powodu są znacznie tańsze niż ich elektroniczne odpowiedniki. Ponadto warto pamiętać, że każdy sprzęt się zużywa. Wraz z upływem czasu wszystkie głębokościomierze mogą zacząć pokazywać mniej dokładne pomiary. Należy więc regularnie sprawdzać poprawność ich działania. Jeśli wykazują duże odchylenia do normy warto wybrać się z nimi do specjalistycznego serwisu. W takim miejscu zazwyczaj można zweryfikować poprawność wskazań, dzięki przeznaczonym do testów maszynom.

Najprostszym, najbardziej uniwersalnym oraz dostępnym narzędziem do pomiaru głębokości jest suwmiarka. Występuje ona w wariancie elektronicznym jak i analogowym.

  • Suwmiarki analogowe – najczęściej spotykane w domowych warsztatach – ich dokładność wynosi jedną dziesiątą część milimetra. Do pomiarów drewna lub miękkich metali taka dokładność wystarczy, jednak w przypadku stali oraz żeliwa konieczny jest dokładniejszy pomiar, zapewniający dobre spasowanie elementów.
  • Suwmiarki cyfrowe – pozwalają na odczyt z dokładnością do jednej setnej części milimetra. Odczyt jest łatwiejszy i szybszy, co jest dużą przewagą nad suwmiarkami analogowymi. jedyną wadą suwmiarek elektronicznych jest konieczność wymiany baterii.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *